1. Dzisiejsza niedziela (13 kwietnia) to Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. Jej liturgia wprowadza nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam głębokie przeżywanie tajemnicy męki i zmartwychwstania Chrystusa Pana. Na początku każdej Mszy św. błogosławione są gałązki palmowe, na pamiątkę palm słanych przed Chrystusem – Mesjaszem wjeżdżającym do Świętego Miasta Jeruzalem.
- o godz. 11:00 procesja z palmami, która rozpocznie się na Rynku i przejdzie do kościoła.
- od godz. 16:00 do 18:00 dyżur w konfesjonale, dla osób, które potrzebują spowiedzi bez pośpiechu
- o godz. 17:00 ostatnie nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym.
Dziękujemy za składane na Gorzkich Żalach i do wystawionej skarbony ofiary, które przeznaczamy na kwiaty do Grobu Pańskiego i dekorację kościoła na Wielkanoc. Dziękujemy za składaną „Jałmużnę Wielkopostną”. Z zebranych w ten sposób środków przygotowaliśmy już talony, które można odbierać w biurze parafialnym od poniedziałku do środy.
- o godz. 19:00 emisja filmu „Złowrogi”.
2. Dziękujemy Dyrektorowi Domu Kultury p. Pawłowi Gębali za pomoc we współtworzeniu tegorocznego misterium. Dziękujemy także naszym parafianom oraz pracownikom Miejskiego Domu Kultury za potrzebną pomoc. Dziękujemy młodzieży, która podjęła się zadania przedstawienia nam tajemnicy paschy Chrystusa. Dziękujemy także rodzicom, którzy wspierali młodych w odkrywaniu takiego zaangażowania w Kościele. Dziękujemy ks. Marcinowi za koordynowanie. Mamy nadzieję, że tegoroczne misterium przyniesie duchowy owoc dla wszystkich, którzy w nim uczestniczyli.
3. Wielki Tydzień przeżyjmy, jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe, wszelkie odtwarzacze i inne media. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii. Dajmy szansę Bogu, by obudził w nas nowego człowieka.
4. Od Wielkiego Poniedziałku do Wielkiej Środy będzie można jeszcze skorzystać z sakramentu pokuty półgodziny przed każdą Mszą św.
5. W Wielki Poniedziałek (14 kwietnia) w Domu Kultury odbędzie się pokaz „Ostatnia Wieczerza” w wirtualnej rzeczywistości VR, organizowany przez „Miejsce Słowa” z Poznania. Dzięki specjalnym okularom VR można poczuć się jakby się było uczestnikiem Ostatniej Wieczerzy z Jezusem. Pokaz trwa około 15 minut (możliwość złożenia dobrowolnej ofiary). Ze względu na to, że jednocześnie mogą w tym pokazie uczestniczyć tylko 4 osoby, konieczne są wcześniejsze zapisy przez internet https://www.miejsceslowa.pl/rezerwacja.
6. W Wielki Wtorek (15 kwietnia) o godz. 17:00 zapraszamy na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki do Biblioteki Miejskiej. Tematem spotkania będzie książka rekolekcyjna „Bóg z nami” i spotkanie autorskie z ks. Marcinem oraz rozmowa o Mszy świętej i adoracji. Mamy nadzieję, że spotkanie zainspiruje do włączenia się w adorację przeżywaną w naszej parafii.
7. W Wielki Czwartek (17 kwietnia)
- o godz. 10:00 w naszej katedrze Ksiądz Prymas wraz z kapłanami z całej Archidiecezji, podczas uroczystej Mszy Świętej, dokona poświęcenia oleju krzyżma do sprawowania sakramentów świętych: chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich i oleju chorych, a także obecni kapłani odnowią swoje przyrzeczenia złożone podczas święceń. Kapłani naszej parafii będą uczestniczyć w tej pięknej modlitwie.
Od czwartkowego wieczoru rozpoczyna się obchód Triduum Paschalnego. We wszystkich kościołach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwaną Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątkę ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa.
- o godz. 18.00 w naszej świątyni rozpoczną się obchody Triduum Paschalnego. Na tej Mszy św. swoje Święto Pragnienia – w drodze do Komunii z Jezusem będą obchodzić dzieci klas III wraz z rodzinami. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji w kościele św. Prokopa (tzw. ciemnicy), na pamiątkę uwięzienia i sądu dokonanego nad Jezusem Chrystusem. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Adoracja Jezusa Eucharystycznego w ciemnicy trwać będzie całą dobę do liturgii wielkopiątkowej. Na początku adoracji zostanie odśpiewana I część Gorzkich Żali.
8. W Wielki Piątek (18 kwietnia) zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; od tego postu osoby od 14 do rozpoczęcia 60 roku życia nie mają dyspensy. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych Kościół zaleca przedłużyć też na Wielką Sobotę (przynajmniej do święconki). Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.
- o godz. 12.00 ostatnie nabożeństwo drogi krzyżowej (ze szczególnym udziałem dzieci). Rozpoczyna się w ciemnicy (w kościele św. Prokopa).
W Wielki Piątek na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii.
- o godz. 18.00 Liturgia Męki Pańskiej w naszym kościele. Na liturgię wielkopiątkową składa się: uroczyste proklamowanie Ewangelii Męki Pańskiej według św. Jana Apostoła, adoracja krzyża za którą można uzyskać odpust zupełny, Komunia Św. i przeniesienie Jezusa Eucharystycznego do symbolicznego grobu Pańskiego.
- do godz. 24.00.adoracja Jezusa w grobie Pańskim. Na początku adoracji zostaną odśpiewane II i III część Gorzkich Żali.
9. Wielka Sobota (19 kwietnia) jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa.
- od godz. 7.00 do 20:45 adoracja Jezusa w grobie Pańskim w naszym kościele.
Pamiętajmy o tradycyjnym i pięknym obrzędzie błogosławienia potraw na stół wielkanocny.
- o godz.: 9.00, 11.00, 13.00, 15.00 i 17.00 – święcenie potraw w kościele parafialnym, a na wsiach godziny będą ustalone z sołtysami wsi. Zgłoszenia prosimy dokonywać w biurze parafialnym.
10. W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi Zmartwychwstanie Chrystusa.
- o godz. 21.00 Wigilia Paschalna w naszym kościele, która rozpocznie się przed kościołem.
Zostanie poświęcony nowy ogień i paschał, wsłuchamy się w bogatą liturgię słowa, zostanie poświęcona woda chrzcielna, odnowimy przyrzeczenia chrzcielne i celebrowana będzie Eucharystia Nocy Paschalnej, która zakończy się Procesją Rezurekcyjną.
W niedzielę Zmartwychwstania (20 kwietnia) dla tych, którzy nie uczestniczyli w liturgii nocnej Msza Święta o godz. 7.00 rano rozpocznie się procesją. Tego dnia Msze św. jeszcze o godz. 10.00, 11.30 i 18.00 (nie ma Mszy o godz. 8.30). W Drugie Święto (21 kwietnia) Msze Święte jak w niedzielę. Tego dnia wspieramy KUL, dodatkową ofiarą do puszki.
11. Zapraszamy na stałe nabożeństwa po Mszach Świętych w ciągu tygodnia: we wtorek do św. Józefa, w środę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
12. Wszystkim Parafianom i Gościom oraz Sympatykom naszej parafii życzymy błogosławieństwa Bożego w nowym tygodniu. Szczęść Boże!
13. Zapraszamy do nabywania i lektury nowego „Przewodnika Katolickiego”.
14. W tym tygodniu pożegnaliśmy śp. Sławomira Pluskotę, śp. Łucję Budną i śp. Arkadiusza Farynowskiego. Dobry Jezu, a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie.
ks. Jan Kwiatkowski, proboszcz